לוח עסקים ברטרים יזמות השקעות דרושים ופורום לוח עסקים ברטרים יזמות השקעות דרושים ופורום
הטבות לתושבי הדרום | עסקים למכירה | ציוד למכירה | מחפש שותף | מחפש להשקיע | מחפש משקיע | סטוקים | לוח דרושים | אינדקס עסקים

מדוע חברות מחליפות מנהלי כספים?

- 09-03-2010

בחברות רבות מנהלי כספים אחראים באופן בלעדי כמעט על עיצובה והטמעתה של מדיניות החברה בכל הנוגע לביצועים הפיננסיים ועל כן בידם אחריות רבה להצלחת החברה. מחקר שהתפרסם בירחון המדעי Journal of Financial Economics בשנת 2001 ניסה לגלות מהי הסיבה לכך שחברות מחליפות את מנהלי הכספים. 

 

עזיבה כתוצאה מחיכוכים וקונפליקט בהנהלה
מחקרים קודמים הראו כי מנהלי הכספים מוחלפים עקב ביצועים נמוכים, מאחר והם נתפסים כאחראים לשיפור בביצועיה הכלכליים של החברה וכאחראים לשינוי דעתה של קבוצת הניהול. בהיותם חלק מקבוצת הניהול הבכירה הם נמצאים בין הפטיש לסדן כיוון שעליהם לפעול בתוך הקבוצה שלהם ולהביא אותה לעשיית פעולות שאינן לרוחם של חבריה. 

 

בסוגיה זו הראה המחקר הנוכחי, שנערך על פני 13 שנה והקיף 2,270 מנהלי כספים שעזבו את תפקידם, כי בחברות רבות קיימת נטייה להעריך את הצלחותיו של מנהל כספים חיצוני יותר מאשר את הצלחותיו של מנהל הכספים הפנימי של החברה, כיוון שלראשון אין את מימד הקונפליקט עם עמיתיו לעבודה. למעשה, כ-50% ממושאי המחקר, אמרו כי המחליף שלהם היה נותן שירות חיצוני.

אחת הסיבות לנטייתן של חברות להחליף את מנהלי הכספים במנהלים חיצוניים ולא במישהו שצמח מתוך החברה נובעת מכך שתגובת השוק לשינויים פנימיים, הנמדדת לדוגמא באמצעות שינוי בחוזק המניה, טובה פחות מתגובתו לשינויים חיצוניים. הסיבה לכך עשויה להיות בהנחה שמינוי חיצוני אינו מוטה אינטרסים כמו מינוי או קידום מתוך החברה.


עזיבה כתוצאה משוק תחרותי

מנהלי כספים נוטים להיות מחוזרים על ידי חברות, ואחת מסיבות העזיבה המובהקות ביותר בקרבם היא עזיבה לשם קבלת משרה אטרקטיבית יותר הכוללת יותר אפשרויות לקידום במקום אחר. מנהלים אלו מאופיינים בדרך כלל בהצלחות משמעותיות במסגרת תפקידם הקודם, והם נוטים להחליף בדרך כלל מנהלים שכשלו או מנהלים שפרשו לגמלאות וצוותם הפגין לפני פרישתו של המנהל תוצאות ממוצעות.

 

עזיבה כתוצאה מהתחלפות מנכ"ל

התחלפות מוגברת של מנכ"לים היא מנבא חזק לעזיבתם של מנהלי כספים. אחת הסיבות המוצעות במחקר לכך היא שהגיעו של מנכ"ל חדש מצרה את צעדיו של מנהל הכספים של הארגון ואת אפשרויות הקידום שלו וכתוצאה מכך הוא עוזב לחברה אחרת במטרה להרחיב את האפשרויות לעתיד. בנוסף, מנכ"לים חדשים נוטים להביא עמם אנשי צוות שהם בוטחים ומאמינים בהם על פני חברי צוות קיימים.

 

עזיבה כתוצאה מביצועים בינוניים ומטה

סיבה מרכזית נוספת לעזיבת מנהלי הכספים היא ביצועים בינוניים ומטה הנמדדים כירידה בשווי המניות במשך השנתיים הקודמות לעזיבתו או פיטוריו של המנהל.

 

עזיבה כתוצאה מהונאות או ביצוע פעולות לא חוקיות

פרופורצית מנהלי הכספים העוזבים עקב הונאה או פעילות בלתי חוקית קטנה באופן יחסי לשאר הסיבות. הדבר נובע מכך שברוב המקרים אנשי כספים הם אנשי אמון המקבלים שכר נאה עבור עבודתם וקיים עליהם פיקוח חיצוני ופנימי.
חשוב לציין שלצד סיבות אלו קיימות סיבות נוספות לעזיבתם, הכוללים רצון להסבה מקצועית, סיבות אישיות ומשפחתיות, שינוי בצרכי החברה, הגעה לגיל פרישה וכן סיבות נוספות המניעות עובד לעזיבה בכל תחום מקצועי שהוא.

 

מאמרים נוספים בנושא מנהלי כספים:

סיפורה של מנהלת כספים

מנהל כספים חיצוני